GOLF SPORUNUN ÜLKEMİZDEKİ TARİHÇESİ

Türkiye Golf Federasyonu Kısa Tarihçesi

Türkiye'de Golf

Türkiye'de ilk golf kulübü, 1895 yılında kurulan ve o zamanki adı Constantinople Golf Club olan, bugünkü İstanbul Golf Kulübü' dür.
Golf sporu ile ilgili yeniden atağa geçiş 1990'lı yılların başında, önce Klassis GCC ve ardından Kemer GCC nın hizmete girmesi ile oldu ve bu spor dalı, Antalya'nın Belek bölgesindeki çeşitli golf sahalarının yapımıyla hızla gelişmeye devam ediyor.
Halen faaliyetlerini sürdürmekte olan Türkiye Golf Federasyonu ise, 12.02.1996 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın MDK/26 sayılı kararı ile Sayın Raif Bilir'in şahsi gayretleri ile kuruldu. 24.01.2001 tarihine kadar federasyon başkanlığını başarı ile yürüten Sayın Raif Bilir, bu tarihte başkanlık görevini Sayın Ahmet Ağaoğlu'na devretti.
Gelişmiş vizyonu ve çalışkan ekibiyle hedeflerini çok net ortaya koyan, genç ve dinamik bir federasyon olan Türkiye Golf Federasyon'u 1996 yılından beri yoğun bir biçimde faaliyetlerini sürdürerek bugüne kadar gerek ulusal gerekse uluslararası alanda büyük aşamalar katetti ve 9 Eylül 2005 tarihinde özerklik statüsüne kavuştu.
Türkiye Golf Federasyonu'nun son yıllarda gerçekleştirdiği önemli faaliyetler ilgili yıllara ait "Faaliyet Raporları"ndan alınabilir.